Скільки живуть акваріумні рибки

Питання не таке просте, як здається на перший погляд. Ось питання термін життя акваріумних рибок перефразуємо: скільки живе людина? В Африці чи Ісландії? Чоловік або жінка? Бухає, вегетаріанець? Може в нього вроджені хвороби? Взагалі, формула скільки живуть акваріумні рибки докорінно не вірна. Усі намагаються написати в статтях якусь цифру. І взагалі не зрозуміло, чи це максимальна тривалість, середня, чи взагалі цифра яка може бути можлива.

Скільки живуть акваріумні рибки, як рахувати

Візьму для прикладу 2 рибки, які мі розглянемо. Скільки живе золота рибка і  рибка півник.

Скільки живе золота рибка

Інформація про термін її життя від 3 до 15 років. Рекордсмен у даному випадку – рибка телескоп з Великобританії, яка прожила 43 роки. Далі, золота рибка кидає 1000 ікринок. До акваріума допливає кілька сотень. Більшість рибок гине, не доживши і місяця. І як у цьому випадку рахувати? Якщо середньо, то вийде, що 2 роки живе рибка. Але, якщо ви купили її в магазині, і привезли в нормальні умови (для неї і 100 літрів акваріум обмаль буде), то швидше за все вона проживе значно довше.

Скільки живе рибка півник

За даними багатьох сайтів 3-5 років. За спостереженнями до 3 років. А то й до 2-х. Потім поясню причину цього явища. Чи брешуть сайти, які пишуть що 5 років? Зовсім ні. Ви цілком можете купити такого півника, <і може стільки прожити. Але в 99% випадків цього не станеться. Самці півників доглядають сотню малька, і більшість із них виживає. На відміну від золотих рибок.

Якими поняттями ми маємо оперувати визначаючи термін життя акваріумних рибок

Ну, перше, не використовуємо поняття терміну життя рибок. Ми його замінимо інше: “виживання популяції”. Це означає, що золота рибка народила 1000 мальків. За місяць залишилося 400. На другий місяць 300. На третій уже 250 шт. Більшість не дожила до віку кілька місяців. У природи така ситуація майже завжди. Не всі виживають. У кожної рибки є період, коли вона схильна до вимирання. У анциструсів це розмір 1,5-2 см., у дискусів 5-6 см. Причини не зрозумілі, але графіки вимирання для всіх видів будуть різні.

І так зараз просто теоретичний графік, який я складу на основі свого досвіду. І так, надійшли у продаж ось цих 250 рибок. Припустимо у вас великий акваріум і ви придбали даних 100 золотих рибок в 3-х місячному віці. За місяць у вас залишиться 85, не всі перейдуть на іншу воду. Ще через місяць 83. Потім три місяці стабільності. Знову мінус 1 рибка. 2 місяці стабільності та знову мінус 2 рибки. Наступного року у вас померла 1 рибка, і з куплених 100 рибок залишилося 79 штук через 2 роки. Процес вимирання не такий швидкий, але починає пришвидшитися. 3-й рік 75 шт., 4-й рік вже 68, 5- рік 53 рибки, 6-й рік 34 рибки. 7-й рік 29.

Ось цей процес і є поняття “виживання популяції”. Тому, коли купили акваріум і запустили 100 неонів, і 1 помер, не варто панікувати. Ви можете вважати, що він повинен прожити 5 років, але на практиці все по-іншому.

Термін життя акваріумних рибок зменшується

золотая рыбка в круглом аквариуме

Другий аспект терміну життя акваріумної рибки – це те, що вона менше живе, ніж раніше. Світ пришвидшується, і рибка разом із ним. Якщо ви думаєте, що це вигадки, я доведу протилежне. Щоб збільшити термін життя рибки (та й будь-якого іншого організму) потрібно пізніше починати розмножуватися.

Раніше читав про гуппі, що були дві популяції у річці. Вони були розділені природним бар’єром, і в одному з них були хижаки, а в іншому – ні. В результаті там де не було хижаків гуппі були більшими, розмножувалися пізніше, жили довше. Природний відбір працював у різних напрямках. А там, де були хижаки, розмножувалися у тритижневому віці.

Тепер визначимо, що хоче розвідник акваріумної рибки. Максимально швидке зростання, щоб швидко отримати товарний вид рибки і її продати. Усі вони працюють за принципом – швидше дала малька, швидше продав. Весь відбір розвідників саме до цього процесу і зводиться – рибка повинна розмножуватися раніше, менше жити. Це йому вигідно. Ось гуппі можуть прожити і 5 років, але здебільшого проживуть 1,5 роки. А чому? Тому що відбір: в Азії в 4 місяці вже садять самок гуппі на розмноження і до 1 року самок змінюють. Отже, відбір йде на більш раннє розмноження і зменшення терміну життя.

І останнє, чому моя теорія вірна. Хто стикався з чорносмугою цихлазомою зрозуміє – кидає багато малька, він виживає, і рибка в акваріумі живе дуже довго. А чому? Її родич як северум або діамантова, яку розводять професійні розвідники, живуть менше. Саме тому, що чорносмугова цихлазома не комерційна рибка, і вона сама по собі розводиться в акваріумах любителів. А у любителя немає мети, щоб рибка раніше давала малька. Він взагалі не планує, щоб у нього було потомство, але так виходить.

Рекорди: скільки живуть акваріумні рибки

Тут я не претендую на істину та можу помилятися. Чув, що коропи можуть прожити понад сто років. А ось нотобранхіус Рахова живе 2,5 місяці. Якщо ви купите гарного самця, за місяць він у вас помре. Чорний неон жив 15 років у мого знайомого. Хоча у літературі живе до 4 років. У жодному разі не орієнтуйтеся на параметр терміну життя акваріумних рибок. Він не точний і мало що дає для розуміння. Просто купуйте рибок і радійте їм. А вмиратимуть вони все одно будуть, і до цього треба ставитись спокійно. Жоден організм не живе вічно.


Be the first to comment “Скільки живуть акваріумні рибки”