Види акваріумних рослин. Класифікація.

Ви вирішили завести акваріум

Серед безлічі питань, які виникнуть у вас спочатку, обов’язково будуть 2 питання: Для чого потрібні в акваріумі живі рослини? Як розібратися у величезній різноманітності видів акваріумних рослин?

Види акваріумних рослин
Акваріум з живими рослинами.
 • По перше, це красиво: жодні штучні декорації не зрівняються з пишною зеленню живих рослин з різноманітністю їх форм, фактур та гамою відтінків.
 • По-друге, живі рослини в акваріумі виконують не лише декоративну функцію. Акваріумні рослини – це невід’ємний елемент своєрідної екосистеми. Водяні рослини є дуже ефективними живими фільтрами води. У процесі життєдіяльності вони поглинають із води токсичні речовини. Нітрати та фосфати – продукти розкладання залишків корму та виділень живих організмів. А також солі важких металів, які потрапляють в акваріум із водопроводу під час підмін води.
 • Крім того, рослини в акваріумі приносять безпосередню користь для риб, креветок, молюсків. Ще зі шкільного курсу біології ми знаємо, що зелені рослини — аутотрофні[ / su_tooltip] організми. Вони синтезують для своїх потреб органічні речовини безпосередньо з води та вуглекислого газу, використовуючи при цьому енергію світла. Цей процес називається фотосинтез і в результаті рослини виділяють кисень, необхідний тваринам для дихання.

Класифікація акваріумних рослин.

Класифікація або систематизування – це об’єднання об’єктів у групи за принципом схожості їх ознак або властивостей. Якщо ми говоримо про класифікацію акваріумних рослин, то перше, що спадає на думку, це наукова систематика. Латинські назви, які важко зрозуміти та запам’ятати. Така систематика побудована на порівнянні анатомії організмів і вказує насамперед на ступінь їх філогенетичного спорідненості. Віддамо належне чеському ботаніку Карлу Ліннею, який створив цю струнку систему всього живого Землі. Але любителів акваріумів цікавить щось інше. Нам хотілося б мати систематизовані відомості про акваріумні рослини. Їх формі, кольорі, умовах утримання, декоративних якостях. Каталоги рослин, складені з урахуванням таких характеристик, були б дуже зручні для любителів.

Об’єднаємо акваріумні рослини в групи

Що для цього потрібно врахувати?
 • Екологічні особливості.
 1. Виростає в товщі води
 2. Рослина амфібію
 3. Переносить тривале затоплення (болотна рослина)
 • Умови культивування
 1. Параметри та склад води
 2. Оптимальна температура
 3. Освітленість
 4. Потреба в СО2, добривах, поживному грунті
 • Темп зростання
 • Колір
 • Форма
 1. Довгостебло
 2. У формі розетки
 3. Мох
 4. Папороть
 • Місце в композиції
 1. Рослини заднього плану
 2. Рослини середнього плану
 3. Грунтопокривні рослини
 4. Рослини, що зміцнюються на елементах декору (камінні, корчі)
 5. Плаваючі на поверхні

Екологічні особливості.
Природно, що утримання в акваріумах підходять лише водні рослини. Але давайте розберемося наскільки акваріумні рослини є водними. Більшість видів рослин, що культивуються в акваріумах, відносяться до вищих квіткових рослин. Рослинні організми, як і все живе на землі вперше з’явилися у водному середовищі, ця заява не суперечить навіть біблійним постулатам. Проте, у процесі еволюції величезне розмаїття видів сформувалося за умов суші. Не виняток і квіткові (покритонасінні) рослини. Тому всі вищі водні рослини є вдруге водяними. Причому вони мають різний ступінь пристосованості до існування в зануреному стані.
Виростають у товщі води
Валіснерія.

Насправді існує не так багато видів рослин, що виростають виключно в товщі води і не здатних вижити на суші. Такі рослини ніколи не формують надводного листя і стебел, однак можуть (і то далеко не всі види) формувати плаваюче листя і квіти води, що розпускаються над поверхнею. Перелік таких рослин справді невеликий. Це види, що належать до сімейства німфейні (лат. Nymphaeáceae), пологам апоногетон (лат. Aponogeton), роголістник (лат. Ceratophýllum) і пухирчатка (лат. Utricularia), валліснерія (лат. Vallisnéria),а також папороть Болбітіс Гедело (лат. Bolbitis heudelotii)
Роголіст росте тільки під водою
Рослини амфібії.

Більшість видів акваріумних рослин у природі є амфібіями. Тобто залежно від умов середовища (сезонні коливання рівня води у водоймах) ці рослини швидко перебудовуються і пристосовуються до існування або у воді, або на суші. Одні з них більшу частину часу ростуть у зануреному стані і виходять на сушу під час посухи. Інші навпаки виростають по берегах водойм і занурюються під воду під час розливів. Такий пристрій може супроводжуватися зміною зовнішнього вигляду (форми листя), але це не обов’язково. Іноді такі рослини називають ще болотними, але з погляду термін «амфібії» точніше відображає їх сутність. До амфібій можна віднести більшість довгостеблових (див. нижче) рослин, всі видиехінодорусів (лат. Echinodorus), стрілолистів (лат. Sagittária), криптокорин (лат. Cryptocorýne), всі водні мохи, водні папороті (крім Болбітіс гедело), Карликовый анубіас (Anubias barteri var. Nana)
Довгостеблові
Довгостеблові рослини амфібії: Гетерантера, Людвіга, Перисталіст
Рослини, які переносять тривале занурення.

Це справді болотяні рослини. Такі рослини повільно зростають під водою. Однак вирощені в умовах оранжереї і висаджені в акваріум, вони можуть зберігати роками здоровий зовнішній вигляд. До болотних відносяться рослини роду лепешок (лат. Ácorus), більшість анубіасів (лат. Anubias), деякі спатифілуми (лат. Spathiphyllum)

Умови культивування
Кожен любитель прагне створити ідеальні або близькі до таких умови для своїх вихованців. Для рослин це також важливо. У відповідних для себе умовах рослини ростуть швидше, і виглядають при цьому значно красивіше, ніж у випадку, коли хоча б один із параметрів не відповідає потребам. Більшість любителів не обмежуються вмістом у своєму акваріумі одного – двох видів рослин. Нам хочеться створити пишний барвистий підводний сад із різноманітних рослин. Але різні види часто вимагають різних умов середовища. Тому цей пункт слід позначити як найважливіший успіху.

Розглянемо умови (параметри середовища):

Склад води

У природі немає ідеально чистої води. Вода, це завжди більш менш концентрований розчин різних речовин. Навіть дощова вода, яка, здавалося б, зазнала своєрідного процесу дистиляції, насправді є слабким розчином кислот, внаслідок розчинення в ній, що потрапляють в атмосферу продуктів вулканічної активності та діяльності людини. Тим паче вода земної поверхні! На її склад впливає все, що знаходиться в ґрунтах якими течуть річки, і в глибших геологічних утвореннях, з яких б’ють ключі. Тобто в природній воді завжди розчинено якусь кількість мінеральних солей, газів та органічних сполук. Звичайно, речовини, розчинені у воді впливають на життєдіяльність водних рослин. Чимало з цих речовин просто життєво необхідні рослинам як мікро- і макро- елементи, елементи електролітичного фону. Але надто високі концентрації навіть дуже корисних речовин можуть виявитися згубними для рослин. Для успішного утримання рослин в акваріумі обов’язково знати і контролювати показники, що залежать від складу води.

Різні види акваріумних рослин часто пред’являють різні вимоги до таких показників:

 • Кислотність, або точніше водневий показник (рН)
 • Загальна жорсткість — вміст у воді солей кальцію та магнію.
 • Тимчасова або карбонатна жорсткість — залежить від наявності в розчині карбонатів і зумовлює буферну ємність розчину.
  Ці параметри води визначають за допомогою спеціальних тестів або електронних приладів. Ці параметри води визначають за допомогою спеціальних тестів або електронних приладів.
Температура

Більшість видів акваріумних рослин – жителі тропічних водойм. Тому оптимальна температура їх вирощування лежить у межах 20 – 26°C. Цікаво, що й рослини вихідці з широт із помірним кліматом цілком комфортно почуваються при таких температурах цілий рік. А іноді навіть витримують і тимчасове підвищення температури вище зазначеного рівня, при цьому переносять таке підвищення краще за своїх тропічних побратимів. Іноді любителям хочеться поєднати в одному акваріумі живі рослини і теплолюбніших жителів, наприклад, рибок дискусів (Symphysodon discus). Це можливо, але вимагатиме додаткових витрат. Тому що при високій температурі рослин зростає потреба в поживних речовинах, СО2 і яскравому освітленні. Тим не менш, при контролі температурного режиму в декоративному акваріумі краще орієнтуватися на потреби рибок, а не рослин. Виняток становлять лише види, в природних ареалах яких трапляються різкі сезонні коливання клімату (періоди посухи та тропічних злив), наприклад: апоногетон увірандра (Aponogeton madagascariensis).

Освітленість.
Освітлення, це важливо!

У довідковій літературі часто можна зустріти поділ видів акваріумних рослин на світлолюбні та тенелюбні. Це не зовсім вірно. Насправді не існує тіньолюбних рослин. Рослини бувають тіньовитривалі. Тобто види, що позначаються в довідниках як тенелюбні, просто просто здатні переносити тривале затінення, а то і все життя рости при не яскравому освітленні. Але і при яскравому освітленні ці види почуваються чудово, ростуть значно швидше і мають розкішний зовнішній вигляд. Слід також звернути увагу на режим освітлення. Світлий час доби під поверхнею водойм у тропічних широтах триває не більше 10 годин. Такий режим потрібно встановити і в акваріумі. Головне, що любителям потрібно пам’ятати: що яскравіше освітленість, то активніше протікає обмін речовин рослин. Значить необхідно забезпечити і більш регулярну подачу до акваріуму поживних речовин – добрив та СО2 .

Потреба в СО2, добривах, поживному ґрунті.

Це важливі відомості про акваріумні рослини. Всі вони є індивідуальними для різних видів. Отже, любителям обов’язково потрібно звертати увагу на таку інформацію в каталогах і довідниках.

Карликовий анубіас росте відносно повільно.

Темп роста
У спеціалізованій літературі зазвичай описують умовно дві відповідні групи рослин: швидко зростаючі та повільно зростаючі. Від швидкості росту рослин залежить стабільність композиції у акваріумі. В акваріумі щільно засадженому рослинами, що швидко ростуть, доводиться частіше виробляти “прополювання”. Крім того, слід зазначити, що рослини, що швидко ростуть, це активні біофільтри. Однак вони вимагають і більшої уваги до внесення в акваріум добрив та режиму освітлення. Рослини, які ростуть повільно (анубіаси, буцефаландри, багато видів мохів та папоротей) можна назвати рослинами для лінивих. Такі рослини значно краще почуваються в зрілих акваріумах зі старою водою. Не вимагають частих підмін води та легше за інших переносять недолік у освітленні.
види рослин різного кольору.
Поєднання рослин різних відтінків червоного та зеленого.

Колір.
Рослини, що ростуть під водою, можуть мати різні відтінки зеленого кольору. Серед акваріумних рослин є і червоні, рожеві, коричневі та навіть темно-фіолетового кольору. Деякі види і породи акваріумних рослин мають зелене або рожеве листя вкрите темно-коричневим кропом, це виглядає дуже оригінально. Така різноманітність кольорів та відтінків акваріумних рослин дозволяє любителям створювати в акваріумах справжні пишні підводні сади. Значить, інформація про колір рослини в каталозі буде не зайвою.

Форма.
Існує величезна різноманітність видів акваріумних рослин, різних за формою та розміром. Насамперед слід відзначити основну відмінність, цю відмінність у будові стебла рослин.
Тут виділяються дві основні групи:

Довгостеблові.

Ці рослини завжди мають витягнуте, найчастіше у вертикальному напрямку, більш менш розгалужене стебло. Іноді стебло може бути стелиться.

Heteranthera zosterifolia
Довгостеблові рослини амфібії: Гетерантера, Людвіга, Перисталіст

Виды акваріумних рослин довгостеблові
Перистолистник – довгостебельна рослина.
Довгостеблові види рослин
Бакопа – типова довгостебельна рослина
У формі розетки.

Листя таких рослин зібрано в розетку, тобто росте з одного центру. Цим центром росту і є видозмінене стебло — кореневище, яке може мати будову бульби або цибулини. Багато розеткових рослин можуть формувати повзучі або стелиться “вуси” – відростки стебла, на кінці яких утворюються дочірні рослини.

Мохи і Папоротники

Не можна віднести до описаних вище категорій, оскільки справжніх стебел, коренів та листя вони не мають.

Місце у композиції.
Для створення прекрасного акваріума мало знань про умови утримання рослин і навіть їх зовнішній вигляд – формі, розмірі і кольорі. Тут нам допоможе знання правил побудови композиції та вміння ними користуватися. У цій статті ми не заглиблюватимемося в такі деталі як “правило золотого перетину”, “сильна точка”, перспектива тощо. Щоб поєднати різні види акваріумних рослин у групи за принципом їх місця в композиції цілком достатньо головного правила – правила ярусності. Для чого умовно розділимо площу дна акваріума на три зони – задній середній і передній плани і визначимо, які рослини краще розміщувати в тій чи іншій зоні.
Рослини заднього плану.

Це завжди високорослі рослини. Більшість довгостеблових рослин підійдуть для посадки на задньому плані композиції. Підходять також і деякі розеткові рослини з подовженим листям, як на приклад, валліснерія.

Рослини середнього плану.
Види рослин, пепліс.
Пепліс, рослина середнього плану

Зазвичай на середньому плані акваріума висаджують види рослин, здатні формувати густі чагарники, але не надто високими. Це можуть бути сильно гілкуються довгостеблові рослини, наприклад пепліс або бутерлак двотичинковий (лат. Didiplis diandra),види з сильно розсіченим листям — синема (лат. Hygrophila difformis), прозерпинака(лат. Proserpinaca palustris), хоттонія (лат. Hottonia palustris).Або рослини листя яких зібрано в розетку: представники роду ехінодорус (лат. Echinodorus), більшість криптокорін (лат. Cryptocorýne) і їм подібні.

Ґрунтопокривні рослини.
Ґрунтопокривні
Glossostigma elatinoides — ґрунтопокривна рослина.

На передньому плані композиції розміщують рослини зі стеблом, що стелиться, і дрібним листям.— глосостигма (Glossostigma elatinoides), хеміантус “куба” (Hemianthus callitrichoides “cuba”). Дрібні види, які формують щільні розетки листя, і розмножуються за допомогою повзучих стебел – “усів”: стрілоліст шилоподібний (лат.Sagittaria subulata) эхинодорус ніжний (лат. Echinodorus tenellus), низькорослі види ситнягів (Eleocharis), рослини роду лілеопсис (Lilaeopsis).

Рослини, що зміцнюють на елементах декору (камінні, корчі).

Красиво виглядають акваріуми оформлені не тільки рослинами. Для створення красивішої картинки в композиції використовують інші елементи декору — каміння, корчі, шкаралупу кокосового горіха. Такі об’єкти теж слід залишати ” голими ” . Дерев’яний корч, або камінь, обросли мохом або з кущами, що зміцнилися на них Анубіаса або Буцефаландры (лат. Bucephalandra) ефектно виглядають у композиції. Деякі види акваріумних рослин взагалі не здатні укорінюватися в ґрунті, саме вони ідеально підходять для зміцнення на декораціях у композиції – це різні види мохів та папоротей.

Плаваючі на поверхні

Це специфічна група рослин. Вони не укорінюються в ґрунті і зазвичай під водою у них тільки коренева система. Декоративного ефекту мало. Особливо від такого представника як ряска. Ряска дуже швидко розмножується, покриваючи при цьому всю поверхню акваріума щільним шаром. Що перешкоджає проникненню світла під поверхню і від цього страждають інші рослини. Плаваючі рослини частіше застосовують не в декоративних акваріумах, а в акваріумах, призначених для розведення акваріумних рибок. Вони є гарним укриттям для мальків живородячих риб (коренева система пістії. (лат. Pistia stratiotes)), або матеріалом для будівництва гнізда лабіринтових (річчі (лат. Riccia)).


Be the first to comment “Види акваріумних рослин. Класифікація.”