Добрива для акваріумних рослин

Чому потрібно додатково підгодовувати рослини в акваріумі. Чи достатньо того, що рослини отримують з води та ґрунту акваріума для їх нормального розвитку? Або додавати добрива.

Як і всі живі організми, рослини вимагають певних умов утримання для свого благополучного існування. Необхідно враховувати: якість акваріумного ґрунту та наявність у ньому необхідних для живлення рослин мікроелементів (добрив) Також ступінь та режим освітлення, температуру води, жорсткість та рівень кислотності, рівень вуглекислого газу та кисню

Чи достатньо елементів рослинам із води?

Отже, чи вистачає рослинам поживних речовин, що містяться у водопровідній воді? Для багатьох рослин, що містяться в акваріумі, цілком достатньо. В акваріумах оформлених великою кількістю пишних здорових рослин, всіх поживних речовин буде недостатньо. Це при використанні стандартних рекомендацій щодо обслуговування – щотижнева заміна 1/10 – 1/3 частини води на свіжу. Водопровідна вода не містить сполук азоту та фосфору. Частково ця проблема вирішується за рахунок продуктів життєдіяльності тварин акваріума – риб, молюсків, ракоподібних.

Тобто такі елементи потрапляють в акваріум разом з кормом для риб. Часто цього досить. Хороший акваріум, оформлений у голландському стилі, з правильною кількістю рибок відповідного розміру та оснащений гарним фільтром. Як правило не потребує додаткового внесення до нього добрив, що містять азот та фосфор. Необхідність додатково додавати біогенні речовини в акваріум виникає в разі організації так званих форсованих акваріумів. Як правило, це акваріуми, оформлені у стилі «природний акваріум».

Для створення таких композицій найчастіше використовуються рослини зі швидким темпом росту. Їх особливістю є висока активність обмінних процесів. Крім того, в таких акваріумах немає багато рибок. Отже, поживних речовин, які потрапляють в екосистему з кормом для рибок, не достатньо для росту рослин.

Багато виробників товарів для акваріумістики пропонують такі добрива, до складу яких входять азот, фосфор і калій в ідеальному для засвоєння рослинами співвідношенні. Крім основних поживних речовин, до складу макродобрив часто входять додаткові речовини, що сприяють більш швидкому та повному засвоєнню рослинами азоту.

Комплексні добрива

Густа галявина рослин в акваріумі

Набагато важливішими і популярнішими є добрива, що містять комплекс мікроелементів. Якщо акваріум не густо засаджений рослинами, без комплексних мікродобрив – досягти стабільного росту рослин дуже складно. Щодо мікроелементів акваріум є повністю замкненою екосистемою. Більшість потрапляють в акваріум зі свіжою водою елементів засвоюється рослинами. Крім того, більшість мікроелементів містяться у водопровідній воді у вигляді простих солей металів. В результаті процесу гідролізу розчинні солі багатьох металів-мікроелементів руйнуються. Утворюється нерозчинний осад. І, як наслідок, стають недоступними для рослин.

Для тривалого збереження необхідних елементів, в рецептах мікродобрив застосовуються особливі речовини. Які довго зберігаються в розчиненому стані. Крім того, «упаковані» в органічну молекулу іони легше засвоюються рослинами, швидко проникаючи через клітинні мембрани.

Добрива та небажані нижчі водорості.

Ворості та добрива в акваріумі

Кожен акваріуміст стикався у своїй практиці з таким неприємним явищем, як розмноження «водоростей». Активно розвиваючись, вони псують зовнішній вигляд акваріума. Селяться на стеклах та елементах декору. Можуть нижчі водорості, шкодити рослинам, щільно розростаючись на листі. Перешкоджаючи цим попаданню світла на поверхню листових пластинок. Це своє чергу знижує інтенсивність фотосинтезу. З багатьма представниками нижчої флори моВпоратися за допомогою спеціальних препаратів — пригнічують розвиток водоростей. Але в такому разі ми не усуваємо причину «хвороби», а боремося із симптомами.

Для того, щоб усунути саму причину зростання небажаної флори, потрібно позбавитися наявності екологічних ніш в екосистемі акваріума, займаних цими організмами.

Вищі водні рослини, як еволюційно просунуті організми мають більш активний обмін речовин, ніж представники нижчої флори. І при отриманні достатньої кількості поживних речовин, розчинених у правильному співвідношенні. Вищі рослини здатні швидко засвоїти їх усі без залишку. У такому разі нижча флора просто значно відстає у зростанні декоративних акваріумних рослин. І, зрештою, або зникає повністю, або присутній в акваріумі в кількості, що не впливає на його зовнішній вигляд.

Дуже важливо, щоб добрива були добре збалансовані. Їх склад повинен відповідати суворим пропорціям співвідношення речовин, що містяться. Крім того, акваріуміст повинен уважно ставитися до режиму внесення в акваріум засобів підживлення рослин та інших препаратів. для акваріумних рослин.[/su_heading]

Види водоростей в акваріумі

1. Діатомові водорості (лат. Bacillariophyceae)

Дуже часто з’являються в акваріумі після його «запуску». На самому початку його існування. Візуально вони виглядають як бурий або сірий наліт на стеклах акваріума, листі рослин, елементах декору. Як правило, з часом, при нормальному зростанні рослин в акваріумі, умови для розвитку діатомових стають не підходящими. А саме у воді знижується рівень розчинених солей кремнію. Застосування добрив, що стимулюють зростання рослин, прискорює процес очищення води.

2. Червоні водорості або багрянки (лат. Rhodóphyta).

Представники підцарства багрянок добре відомі акваріумістам. Це так звані чорна борода та в’єтнамка. Як і згадані вище діатомові водорості, багрянки – типові супутники нових акваріумів. Їхній активний розвиток свідчить про те, що біологічна рівновага в акваріумі не встановилася. І у воді є велика кількість розчинених органічних речовин. Застосування комплексу мікроелементів підвищує активність обмінних процесів у рослинах. При виявленні в акваріумі червоних водоростей застосування макродобрив не бажане, це може лише простимулювати розвиток небажаних водоростей.

3. Синьо-зелені водорості або ціанобактерії(лат. Cyanobacteria).

зелені водорості в акваріуміМають вигляд щільної плівки синьо-зеленого кольору з неприємним запахом. Покривають ґрунт на дні акваріума, рослини, елементи декору. Здатні до фотосинтезу. Якщо ці неприємні організми вже завелися в акваріумі, додаткове підживлення рослин не допоможе з ними впоратися. А навпаки, вони тільки ще більше розростатимуться. Впоратися з ними легко, застосовуючи прості аптечні антибіотики, наприклад, еритроміцин. Проте, грамотне та регулярне застосування добрив дозволяє підтримувати в акваріумі потрібний біологічний баланс. Якщо раптом все ж таки у вашому акваріумі з’явилися ціанобактерії, то після проведення процедур з їх усунення, вам слід звернути увагу на режим підживлення рослин у вашому акваріумі.

4. Зелені водорості (лат. Chlorophyta).

Ці примітивні представники царства рослин, завдають, мабуть, найбільших неприємностей любителям акваріумів. Для того, щоб знизити темпи розвитку зелених водоростей і врешті-решт досягти повної відсутності їх в акваріумі . Необхідно досягти балансу між яскравістю освітлення, його тривалістю та подачею поживних речовин в акваріум.

Практичні поради:
При активному розвитку нитчастих зелених водоростей, потрібно або зменшити яскравість освщенія, скоротити тривалість освітлення на добу. Або навпаки, не збільшуючи тривалість освітлення, збільшити його яскравість. Вибір методу боротьби залежить від потреб рослин у вашому акваріумі.

Добрива для акваріумних рослин

Спеціалізовані добрива для акваріумних рослин.

Калій

Крім основних добрив, таких як комплекс мікроелементів і макродобрива, виробники пропонують і інші засоби підживлення рослин. Насамперед це склади, що містять калій. Це дуже важливий для рослин елемент. За його відсутності чи недостатньої кількості обмінні процеси у рослинних клітинах не можливі. У водопровідній воді завжди є іони калію. Але не завжди їх кількість є достатньою для потреб рослин.

Слід також пам’ятати, що калій є елемент антагоніст, це натрій. І чим більше у воді іонів натрію, тим більша потреба рослин у калії. Тому універсальних рекомендацій щодо дозування калійних добрив не існує. Наша порада: орієнтуватись на стан рослин. Дефіцит калію для рослин проявляється легко. На листових пластинках рослин з’являються маленькі округлої форми, старе листя рослин блідне і швидко опадає. Виявлення такого симптому, це сигнал про те, що крім добрив, що вносяться, слід додатково застосувати і калійні добрива.

Залізо

Ще один засіб додаткового підживлення рослин – склади містять залізо у формі хелатного комплексу. Залізо це елемент, що грає найважливішу роль синтезі хлорофілу в клітинах рослин. З’єднання заліза у розчиненому вигляді вкрай не стабільні. Легко випадають в осад та стають недоступними для рослин. Тому в акваріумах часто виникає ситуація, при якій необхідне додаткове внесення заліза в доступній для рослин формі. Симптом дефіциту заліза для рослин, це так званий хлороз. Тобто молоде листя та пагони рослин виростають блідими, внаслідок того, що в клітинах не синтезується зелений пігмент хлорофіл.

Кульки

Крім рідких складів багато виробників пропонують так само добрива в таблетках або кульки із спеціальної, збагаченої поживними елементами глини. Такі форми призначені для внесення поживних речовин до акваріуму на тривалий термін. Підгодовувати слід тих, хто потребує великої кількості поживних речовин. І також здатних засвоювати їх через кореневу систему.

Режим внесення добрив

Для досягнення стабільного росту рослин, важливу роль, має режим додавання добрив, регулярність внесення.

Багато виробників рекомендують вносити мікродобрива раз на тиждень або навіть раз на 2 тижні. Вносячи тижневу дозу комплексних мікроелементів в акваріум, ми не ризикуємо створити небезпечні для мешканців концентрації елементів. У той же час вносимо достатню кількість поживних речовин для рослин.

Іноді рекомендують вносити такі добрива регулярно – щодня в невеликих кількостях. Це пов’язано з тим, що високі концентрації азоту містять речовин, що входять до складу макродобрив, можуть виявитися токсичними для риб та інших мешканців акваріума. Ще одна причина внесення макроелементів малими дозами – сполуки фосфору, що містяться в них. Зокрема, такого важливого мікроелемента як залізо.

Добрива на тривалий термін

Для внесення поживних речовин в акваріум на тривалий термін розроблені спеціальні форми добрив для акваріумних рослин. Насамперед це різні ґрунти-підкладки, що містять велику кількість біогенних елементів.  Грунт-підкладка закладається шаром певної товщини під шар основного декоративного ґрунту при облаштуванні акваріума один раз і назавжди.

Таблетки та глиняні кульки в основному призначені для тривалого забезпечення рослин мікроелементами. Чи не створюють критичних концентрацій у воді акваріума. При застосуванні твердих добрив зазвичай рекомендують закопувати їх у ґрунт акваріума поблизу великих кущів або щільних груп рослин.

Спеціальні добрива, призначені для додаткового підживлення рослин залізом та калієм. Його можна додавати до акваріуму регулярно раз на тиждень. Надалі достатньо буде вносити додатково. лише при виявленні відповідних симптомів нестачі зазначених елементів.

Симптоми нестачі поживних речовин для акваріумних рослин

Залізо

Найчастіше акваріумісти стикаються з недоліком саме цього елемента. Класичний симптом дефіциту заліза – це хлороз. Листя рослин виростає блідим, внаслідок порушення синтезу зеленого пігменту хлорофілу.
>Подібний симптом спостерігається і при нестачі магнію. Але в останньому випадку спостерігається збліднення тканин листових пластинок між жилками. У той час як жилки залишаються забарвленими. Застосування якісних мікродобрив дозволяє швидко усунути причини появи вище зазначених симптомів.

Кальцій

При нестачі кальцію у рослин молоде листя та пагони виростають деформованими, скрученими, можуть жовтіти краї листя. Симптоми дефіциту кальцію найчастіше спостерігаються в акваріумах з дуже м’якою водою. Наприклад, якщо використовується вода, очищена за допомогою фільтра зворотного осмосу. Для усунення таких симптомів найкраще застосовувати спеціальні суміші для демінералізації води. Звичайні комплексні добрива зазвичай не містять великої кількості сполук кальцію.

Калій

Нестача калію зазвичай виявляється у появі на краях листя бурих та жовтих плям. Стебла і листя рослин стають крихкими, старе листя швидко опадає і руйнується. З появою таких ознак необхідно звернути увагу на режим внесення добрив, що містять солі калію, спеціалізованих калійних добрив.

Мікроелементи

Це бор, цинк, мідь, марганець, молібден, кобальт.


Be the first to comment “Добрива для акваріумних рослин”