Акваріум: вплив на людину

Акваріум сьогодні – це не лише естетичне задоволення від споглядання краси. Це й важлива компонента підтримки здоров’я, енергетичного потенціалу та психічної рівноваги людини. Як і в умовах квартири, так і у офісах. Все більше любителів тварин, які мають алергічні прояви на шерсть домашніх улюбленців, приймають рішення про придбання акваріума. Адже щодо нього алергія не спостерігається у жодному випадку.

Історична довідка

Перші акваріуми за різними даними з’явилися чи то у Китаї, чи у Єгипті та Ассирії. Ще 5-6 тисяч років до нашої ери у Єгипті тримали у озерцях нільських риб яскравого забарвлення (сомів, тиляпій, хромісів, риб-слонів). У Вавилоні створювали відкриті декоративні кам’яні водойми з рибами ще у ІХ столітті до нашої ери. А в Китаї перші акваріуми з’явились у VI ст. до н. е. Китайські імператори тримали рибок у розкішних вазах, що прикрашало листя лотоса. Початок акваріумістики дали китайські імператори династії Тан та Мін. Тоді у буддиських монастирях ченці вивели перші декоративні форми золотих рибок. Центрами їх розведення були Пекін, Шанхай та Кантон. Знання про цілющі властивості акваріумів та використання їх як генераторів життєвої енергії дійшли до нас ще з Китаю.

У сьогоднішньому вигляді акваріуми з’явились у 1841 році завдяки британському вченому Н. Варду. Він поселив у скляну ємність (акваріум) золоту рибку разом з валіснерією.

Загальновідомо, що акваріуми зволожують повітря у приміщеннях. Це є профілактикою респіраторних захворювань та навіть астми. Особливо у опалювальний період.

Щодо інших систем організму акваріуми зокрема позитивно впливають на серцево-судинну та нервову системи. Вчені британських університетів спільно з експертами з національного морського акваріуму оцінювали стан організму добровольців, які спостерігали за акваріумами. В усіх учасників експерименту знизилися кров’яний тиск і частота серцевих скорочень.

Споглядання протягом п’яти хвилин за життям акваріума викликає у людини релаксацію та відновлення сил, заспокоєння та врівноваженість, підвищує зданість досягти cпокою в різних життєвих ситуаціях. Особливої актуальності акваріум набуває в умовах мегаполісів з шаленим ритмом життя, навантаженнями. Коли в житті майже повністю відсутні природні ландшафти.

“Акваріумотерапія”

Окрім цього, завдяки «акваріумтерапії» полегшуються симптоми мігрені, згасає невроз, стрес та апатія. Психотерапевти називають акваріум «домашнім миротворцем». Він заспокоює після щоденних турбот і нагадує тиху затишну гавань. В ній є тільки природа, світло і вода. Акваріум, зокрема у спальні – це відсутність проблем із засипанням і безсонням.

Лікарі рекомендують «акваріумтерапію» хворим на неврози та депресію. Наприклад, у постояльців будинку престарілих в Америці в кімнатах, де були встановлені акваріуми не лише покращився апетит, але й знизилась агресія та нормалізувалась адекватність сприйняття оточуючого. Також вчені помітили позитивні зміни у пацієнтів з хворобою Альцгеймера. Після встановлення акваріума в їдальні лікарні. Пацієнти, що страждають апатією, під дією акваріума стали більше рухатися, підвищились увага та настрій.

Особливо розміщення акваріумів є доцільним в лікарнях, стоматологічних центрах і т.п. У пацієнтів, що розглядають підводне життя зменшується тривога, зникає стрес, в тому числі і перед операціями. Лише 15 хвилин біля акваріума сприяє зменшенню тривожності та підвищенню настрою. Все більше акваріумів з’являється в офісах нотаріусів, юридичних консультаціях, рієлторських конторах та ІТ-компаніях.

Акваріум в офісі

Акваріум в офісі може не лише стояти у кімнаті відпочинку, але й значною мірою підвищувати продуктивність праці. Це довели голандські вчені. Досліджуючи працю двох колективів співробітників офісу з акваріумом, та без. Працівники з акваріумом у офісі мали кращі показники, через те, що споглядання рибок активізувало ті відділи мозку, які зазвичай знаходяться в неактивному стані. Акваріум, в залежності від кольорової гами рибок може, як заспокоювати, так і стимулювати мозкову активність. Спостереження за рибками також прискорює відновлення організму після, як щоденних, так і надмірних навантажень.

Саме тому акваріум корисний й для дітей. Акваріум стимулює у дітей розумову активність, творчий потенціал, виробляє почуття прекрасного. Окрім того, догляд за ним буде сприяти встановленню відповідальності за життя організмів, що залежать від дитини. А також розвине почуття власної значущості. Спостереження за акваріумним життям особливо корисне для неспокійних дітей. Також таких, що мають проблеми з концентрацією уваги. Догляд за акваріумом усіх членів сім’ї сприяє зближенню дітей та батьків. Також виробляє взаєморозуміння та поглиблює довіру.

Загалом опитування людей, що мають акваріуми дало несподівані результати. Всі вони переконані, що успішні в своїй професії, щасливі у сімейному житті і творчості. І майже всі стверджують, що насолоджуються своїм життям. Адже акваріум – це джерело щастя, гармонії, благополуччя та натхнення.


Be the first to comment “Акваріум: вплив на людину”