Фільтрування в акваріумі

Придбавши акваріум необхідно пам’ятати. Що, крім ємності з водою, для нормального життя водних жителів потрібне деяке спеціальне обладнання. Така необхідність виникає зазвичай тому, що акваріум занадто малий. А саме для того, щоб бути водоймою з власним біологічним кліматом. Як максимум, це просто дрібна калюжа, в якій ніхто не може жити, крім жаби. Метою встановлення в акваріум різних технічних ноу-хау. Саме і є перетворення калюжі на озеро або навіть шматочок моря. Іншими словами, акваріумна техніка замінює собою те саме море чи озеро. З якого Ви зокрема витягли шматочок для особистого користування. Однією з найважливіших технічних деталей акваріума є фільтр. Яка фільтрація в акваріумі підходить і яка користь від неї. Розглянемо нижче.

Як відбувається фільтрація в акваріумі

Фільтрування води служить декільком цілям
1. очищення води від завислих частинок; 2. хімічне очищення; 3. відновлення біологічних характеристик води

Очищення води від завислих частинок

Стає потребою через те, що жителі акваріума протягом життя виробляють сміття. Це недоїдений і вже перероблений корм, також каламута, піднята рибками, що риють ґрунт. У природі всі ці забруднення усуваються згодом природним шляхом. А ось в акваріумі в свою чергу цього не відбувається. Втім, акваріумісти часто вдаються до різних хитрощів. Наприклад, зменшують населення в акваріумі, підсаджують креветок. Ці тварини здатні ефективно боротися з механічним забрудненням акваріума і при цьому навіть прикрашати його своєю присутністю. Але якщо Ви хочете, щоб акваріум ряснів рибами, сподіватися на креветок не варто – краще купуйте фільтр.

Хімічна очистка

Крім того, що рибки каламутять воду, вони ще й змінюють її хімічний склад. Розкладаючись, продукти життєдіяльності виділяють у воду отруйні речовини. Нагромаджуючись у воді, ці речовини стають причиною хвороб і загибелі риб і рослин. Для усунення цього забруднення у фільтрах використовується активоване вугілля.

Біологічне очищення

Найскладніший процес – це біологічне чищення. Стала зазвичай можливою завдяки багаторічній праці вчених. Яким, у свою чергу, вдалося визначити необхідний склад води для життя риб. Справа в тому, що хороша акваріумна вода – це справді не чиста вода. В акваріумній воді, як і в ґрунті, має бути цілий спектр розчинених мінералів, так само солей, органічних сполук і бактерій. Тільки при дотриманні цих умов рибки будуть почуватися комфортно, а рослини – активно рости. Однак досягти цього тендітного балансу в межах окремого акваріума складно. Тому й потрібне біологічне чищення.

За своєю конструкцією фільтри діляться на зовнішні та внутрішні. Зовнішні фільтри застосовуються переважно для акваріумів об’ємом від 100 літрів. Для того щоб мабуть не займати місце в акваріумі. Внутрішні фільтри, у свою чергу, бувають насосні та аерліфтні. Вибір конкретної моделі фільтру залежить від низки умов. Як правило, це бажана ціна, обсяг акваріума, наявність або відсутність живих рослин.

Для уникнення проблем перед покупкою фільтра бажано проконсультуватися з досвідченим акваріумістом.

Як влаштований фільтр

Зовнішні фільтриВнутрішні фільтри

Пристрій зовнішнього фільтра. канистровый фильтрКаністрові фільтри. Вони є пластиковим контейнером. У який за допомогою насоса та шлангів закачується вода, проходить кілька ступенів очищення та повертаєтьсяв акваріум з іншого шлангу. Зовнішній фільтр працює від мережі. Знаходиться, як правило, у тумбі. Насос через шланг закачує воду у фільтр, де вона проходить через контейнери із спеціальними наповнювачами (у різних моделях фільтрів вони різні).

Механічна очистка

Для механічного очищення води частіше використовується поролон або синтепон. Проходячи через нього, потік води очищається від завислих у ньому частинок. У другому контейнері знаходиться наповнювач для хімічної очистки (активоване вугілля). Наповнювач як наслідок іноді потребує заміни. Термін його дії зазвичай визначається в інструкції з використання конкретної моделі фільтра. У характеристиках кожного зовнішнього фільтра зазначено його потужність. Однак знавці акваріумної справи завжди рекомендують купувати фільтр “на розмір” більше, ніж потрібно для Вашого акваріума за інструкцією. Оскільки у міру забруднення фільтра його потужність помітно знижується. Слід звернути увагу на обсяг очисних контейнерів. Так як занадто великий фільтр може просто не поміститися у відведене для нього місце. Неякісний зовнішній фільтр створює шум. Це може бути неприємним для слуху. Але якщо Ви набуваєте сучасної моделі від висококласного виробника, то рівень шуму буде мінімальним.

Аерліфтний фільтр

Найпростішим внутрішнім акваріумним фільтром є аерліфтний фільтр. У декоративних акваріумах його використання небажане через своєрідний зовнішній вигляд. Такі фільтри частіше встановлюють у розводнях. Він призначений насамперед для біологічного очищення води. Хімічна та механічна очистка проводяться в ньому меншою мірою. Вода змішана з повітрям від компресора, проганяється через пінопластовий патрон або поролонові губки та розпорошується в акваріумі. Незважаючи на простоту пристрою, аерліфтні фільтри дуже ефективні та роблять багато шуму. Внаслідок того, що вода виводиться в акваріум із такого фільтру. У суміші з повітрям він також природним чином виконує і функцію аерування акваріума.


Іншим варіантом внутрішнього фільтра є насосний фільтр.
Він має більшу потужність, ніж аерліфтний, при однаковому обсязі. Однак він не аерує воду і меншою мірою робить біологічне очищення. Внутрішні фільтри мають перед зовнішніми значну перевагу. Вони знаходяться всередині акваріума та їх легко чистити. Також муть, що знаходиться в них, ні за яких умов не вийде за межі ємності мимоволі. З іншого боку, вони дещо псують загальний вигляд акваріума.

Гамбурзький фільтр

Цікавим сучасним рішенням є гамбурзький фільтр. Це досить просте, і в той же час зручне та надійне пристосування. Яке складається зі скляного контейнера, зовнішня стінка (або дві стінки) замінені суцільною мочалкою. Усередині якого зазвичай розташовується головка та обігрівач. Робота головки втягує воду з акваріума усередину контейнера через всю поверхню мочалки. Де вона проходить у свою чергу механічне та біологічне очищення. Величезна перевага гамбурзького фільтра полягає у простоті його використання. Тому що його не потрібно чистити. Тільки час від часу замінювати стару мочалку на нову. Є й маленький мінус. Пристрій здатний обслуговувати акваріуми лише до 100 літрів.

Таблиця порівняння різних типів фільтрів для акваріума

Таким чином, головне завдання вибору фільтра для акваріума, може бути вирішена при врахуванні всіх індивідуальних умов. Кожен власник акваріума зі стажем, здатний визначитися з вибором фільтра. Однак якщо Ви отримуєте акваріум вперше або відчуваєте невпевненість при ухваленні рішення. Зверніться до наших майстрів, і вони з великим задоволенням порадять Вам ту чи іншу модель фільтра. Маючи свій багаторічний практичний досвід.

Тип фільтраХарактерістики
Внутрішній фільтр головки
 • Найдешевша ціна
 • Відмінна якість очищення
 • Може впоратися з великим навантаженням рибок
 • Може насичувати воду киснем (якщо використовувати голівку з функцією аерації)
 • Не потече
Внутрішній фільтр
 •  Маленький та симпатичний
 •  Недорогий
 •  Маленька мочалка, внаслідок чого він майже не виробляє механічного очищення води
Аерліфтний фільтр
 • Ідеальний для вирощування личинок
 • Не створює великої течії (можна віднести і до мінусів)
 • Гарне біологічне очищення
 • Шумний
 • Малапотужний
 • Займає багато місця
Зовнішній фільтр
 • Найкраща якість очищення води
 • В акваріумі не займає місце
 • В акваріум входить лише 2 трубки, що спрощує декорування
Гамбурзький фільтр
 • Гарне очищення
 • Рідко потребує чищення
 • Симпатичний зовнішній вигляд
 • Важко підігнати всередині деталі
 • З часом деформується мочалка

Навісні фільтри

Однією з головних умов ідеальної роботи акваріума є якісна фільтрація. Перед тим, як іти купувати фільтр, треба знати. Що обсяг води, що прокачується, повинен становити від двох до чотирьох обсягів акваріума на годину. Фільтри не тільки очищають воду, а й перемішують її верхні та нижні шари. Це добре дозволяє наситити воду киснем. А також якщо в акваріумі є нагрівач перемішування дозволить рівномірно розподілити температуру.

Серед зовнішніх акваріумних фільтрів до вашого відома ще один вид – навісні. Це ті самі зовнішні фільтри, але вони мають трохи інше кріплення. Їх зазвичай розміщують зверху. Помпа, що знаходиться у воді, поглинає її. Такі фільтри мають один невеликий недолік. Їхня продуктивність середнього рівня. А тому, що наповнювачі навісного фільтра не знаходяться у воді. Їх потрібно буде зазвичай зрошувати вручну. Проте, якщо звичайні внутрішні чи зовнішні фільтри встановити немає можливості. У такому разі навісні акваріумні фільтри будуть чудовою альтернативою їм. Часто такі фільтри кріпляться на акваріуми маленьких або середніх розмірів, об’єм яких менше 200 літрів.

Вибирайте правильну фільтрацію

На сьогоднішній день ринок наповнений різними фільтрами для акваріума. Це, як правило, зовнішні, внутрішні, донні та каністрові фільтри. Як правило Ви можете купити фільтр для акваріума будь-якого типу на нашому сайті. Вашій увазі будуть запропоновані моделі фільтрів, які успішно проявили себе в експлуатації. Звертайтеся до нас, якщо Ви зацікавлені у придбанні дійсно якісного обладнання.


Be the first to comment “Фільтрування в акваріумі”